SDH Kryštofovo Údolí
Spolek dobrovolných hasičů Kryštofovo Údolí
Sdružováním řemesel vznikaly cechy a těm připadala první úloha při hašení požárů. Nejstarší směrnice byly vydány pro Staré město pražské. Podle těchto směrnic bylo povinností každého občana chránit svůj oheň. Cechy měly svoje háky na strhávání a boření hořících budov. První ucelený protipožární předpis, tzv. Ohňový patent („Řád k hašení ohně pro města zemská, městečka a dědiny Markrabství Moravského“) vyhlásila až Marie Terezie 21. srpna 1751.První požární řád pro město Liberec vydal hrabě František Gallas 7. července 1689 a první český dobrovolný hasičský sbor vznikl v roce 1864 ve Velvarech.
Hasičské sbory německé existovali již dříve. Podle německých pramenů byl položen základní kámen k výstavbě první hasičské zbrojnice v Kryštofově Údolí 16. července 1838. Tentýž rok, 8. září 1838, zakoupila obec za 430 zlatých novou stříkačku. Stroj veřejnosti představil strojník Josef Bergmann, a o pár dní později ( 26. září 1838) byla využita při likvidaci ohně domu č. 84 v obci. Druhá zbrojnice byla vystavěna uprostřed obce v roce 1865 a stojí dodnes. Zbrojnice je stále v majetku obce a je pronajímána k prodeji keramiky. Spolek dobrovolných hasičů Kryštofovo Údolí byl založen původními obyvateli v roce 1876. Dne 17. srpna 1901 slavili dobrovolní hasiči 25. výročí svého vzniku. Dne 7. července 1907 obec zakoupila nový hasičský vůz s 200 m hadic, který dodala liberecká firma Linser. Suma 2.528,50 korun byla uhrazena z centrálního zdroje (Feuerwehr-Landes-Central-Verband). Roku 1910 byl vozový park rozšířen o hasičský vůz na transport nemocných a zraněných. Na zakoupení tohoto vozu byly použity finance získané prodejem první stříkačky, která hasičům sloužila od roku 1838 do roku 1876. Podle dalších zdrojů bylo 10. října 1937 uspořádáno cvičení za účasti sborů z Kryštofova Údolí, Noviny, Andělské hory a Machnína. Voda byla tažena třemi stříkačkami z rybníka v Novině. Dobové písemné doklady dokazují čilou spolupráci hasičů i s jinými spolky, ale stále byli středem pozornosti v obci. Činnost této organizace končí s ukončením 2. světové války a vysídlením většiny zdejšího obyvatelstva do Německa.
Nová historie hasičů začíná valnou hromadou v hospodě U Burešů (vyhořela v lednu 1973) 17. února 1946. Na valné hromadě bylo oznámeno zakoupení vozu pro sbor za 70.000 Kčs a starosta Karlíček vyslovil přání, aby se hasičský sbor v Údole stal jedním z nejlepších v okrese. V této době měl hasičský sbor 35 členů. Funkcionáři se v této době neustále měnili a nepanoval mezi nimi příliš velký soulad. Dne 16. ledna 1949 byl na valné hromadě zvolen nový výbor se starostou hasičů Kleinerem a jednatelem Slovákem. Josef Slovák byl pilířem hasičů až do devadesátých let. Činnost sboru je prokazatelná v pamětní knize, v knize zápisů z roku 1946 a v knize zápisů z valných hromad od roku 1976. Dobrovolní hasiči se také zasloužili o stavbu vodní nádrže v obci, která stála 96.000 Kčs. Vedení a dokončení stavby dozoroval jednatel Josef Slovák a byla zhotovena za pomoci několika místních obyvatel, jmenovitě Bruna Linke, Masnica, Vladimír Slovák, Olda Antoš, Jackmannovi. V roce 1972 byla dokončena a předána veřejnosti jako koupaliště a slouží i dnes. Údržbu nádrže je stále v rukách dobrovolných hasičů. Za vedení pana Slováka, který pracoval stále bez jakýchkoliv finančních odměn, hasičský sbor jako jediný založil divadelní sbor i loutkovou scénu. I v dnešní době pomáhají hasiči nejen s ochranou majetku místního obyvatelstva, při povodních a jiných živelních pohromách, ekologických haváriích, ale i s pořádáním kulturních akcí v obci, jakými jsou Údolský Masopust, Pouť, Dětský den, Novinský mejdan a mnoho dalších. K dubnu 2025 má sbor 28 členů, starostkou sboru je Lenka Novotná a velitelem jednotky Ondřej Loukota.